Ke konci května 2015 k nám zavítal someliér z vinařství Krist Milotice, aby nám nejen přiblížil jejich každodenní činnost ve vinici a práci ve sklepě, ale především, abychom mohli ochutnat jejich skvělá vína, která získala a pravidelně získávají mnohá ocenění, a to nejen na domácí půdě, ale také ve světě. A opravdu bylo co ochutnávat.

Vinařství Krist Milotice

Vezmeme-li to popořadě od suchých vín, mohli návštěvníci řízené degustace ochutnat Sylvánské zelené 2012 a Irsai Oliver 2013, dále polosuchý Tramín červený 2011, který mezi zúčastněnými na plnou čáru vyhrál. Následovala již s vyšším obsahem zbytkového cukru polosladká Pálava 2011, Hibernal 2013 a Rulandské šedé 2011. Bílá vína uzavřelo sladké Chardonnay ročník 2012. Červená vína byla v degustaci zastoupena barvířkami Merlot 2011, Svatovavřinecké 2010 a Modrý Portugal ročník 2011. Poslední jmenovaný zaujal návštěvníky mezi červenými odrůdami nejvíce.

Pan Oldřich Cuták, který všechny zúčastněné degustací prováděl, mluvil zasvěceně a odpovídal na všechny zvídavé dotazy, které byly položeny. Na otázku „Proč jsou stáčená vína hojně vyráběna z hroznů dovezených z ciziny a ne z domácí produkce?“ odpověděl, že s ohledem na rozlohu všech viničních tratí v Čechách a na Moravě, nelze poptávku v žádném případě uspokojit. Navíc vína z jiných zemí, např. zmíněné Maďarsko je naprosto ideální pro pěstování odrůdy Irsai Oliver i díky klimatickým podmínkám.

Podvečer to byl příjemně strávený a myslíme, že si každý musel přijít na své. Snad jen, jak kdosi podotknul, příště více suchých vín. Ale jak se říká „tisíc lidí, tisíc chutí“. I přesto jsme byli moc rádi, že jsme mohli podobnou událost uspořádat a že všichni zúčastnění odcházeli domů v dobré náladě. A my se budeme opět těšit na další setkání s vámi, a to na podzim při další řízené degustaci v naší vinotéce In Vino Veritas v Týništi nad Orlicí.

Degustace vín z vinařství Krist květen 2015